AKVA trhy Kroměříž, 23.5.2015

Kryptárna - Emerzátko (Archiv) 2011 - 4.2014

Pěstování, fotografie květů a rostlin, nádrže, sklečníčky a akvária.

Kryptárna - Emerzátko (Archiv) 2011 - 4.2014

Příspěvekod keydoc » ned 06. dub 2014 17:32:59

Vlákno tvořící archiv pro původně externě umístěný deník a fotografie.

Archiv deníku:

16 7.2011
- Konečně jsem se vrhl na své "emerzátko". Pár kryptošek jsem již měl za oknem (bohužel při nedostatečné vlhkosti, proto mají oschlé konce listů, nicméně se stále drží) a jiné připravené na zasazení (poctivě oškubané submerzní rostlinky). Celkově vzato jsem použil zatím 10 druhů (teda snad 10... abych pak nezjistil, že mám v akva ještě větší binec v druzích než vím - nicméně i tohle je účel emerzátka).
Jelikož je na plánovaném místě docela horko a asi by se mi rostlinky uvařily, nastává komplikace s umístěním. Nechci totiž svítit zářivkou, proto hledám vhodné osvětlené místo. Bude to ještě vtipné. Je dost možné, že stejně skončím u přisvětlování nějakou mini (nachystanou mám 8W, ale chtěl jsem ji použít na jiné akva). Následujících doba bude zkouškou jestli má akva dost světla a vlhkosti.
- Celé je to takové prozatimní s nulovými výdaji. Ale asi pořídim čerpadýlko a časovač na případné rosení.
- Pokud se akva v dohledné době osvědčí, slepím asi úzkou nudli, kterou umístím na parapet (kde se sice dost svítí, ale je to jediný parapet který mi je k dispozici) a trochu jej zastíním.
- Přikládám pár fotek, ale zatím není nic vidět.
Edit: Použil jsem dost zbytečně velkých květináčů. Nevadí, stejně chci vyzkoušet "substrát" jestli v něm bude kryptoškám dařit. Dříve jsem používal kombinaci písku, hlíny a zahradního substrátu...a rostlo to. Nyní jsem použil zejména kokosová vlákna, resp. stelivo. Použil jsem ho více, protože je vzdušné, trošku počítám že se slehne. Hyn sa ukáže!
Edit2: Nové zjištění, očividně mám rád hodně závorek. :-)

Emersed_setup_cryptocoryne_28-1-2012_31.jpg
Rámové akva - 1. emerz (cca 30 l)

24 7.2011
Skleníček nakonec skončil zpátky u okna, kde jsem prováděl i "Parapetní experimenty". Jelikož je to nejslunnější okno, akva jsem zastínil bambusovou rohoží, aby se mi rostlinky neuvařily. Vtipné je, že ihned po zastínění začaly deště a je neustále pod mrakem. :-D Některé kryptošky již vyhánějí první emerzní lístky. Závěrem pozorování :-), dříve trochu oschlé kryptošky vykazují zlepšení. Daří se držet vysokou vlhkost, byť na úkor menšího hluku vzduchovacího motorku.

31 7.2011
Během dvou dnů nastal rozpad listů u většiny kryptošek včetně již emerzních kousků. Přemýšlel jsem co to mohlo způsobit. A při měření ph jsem zjistil, že najednou mi skočilo snad o jeden stupeň nahoru?! Co to?! Vyměnil jsem vodu za dešťovku tak uvidíme co to udělá. Nyní to budu pozorně pozorovat jestli se nebude hýbat. Kokosové stelivo by zlobit nemělo, ale pro každý případ ho otestuji.

5 8.2011
Dnes jsem přidal jednu rostlinku C. blassii, snad se chytí, kořínků moc neměla... Sbírka se rovněž rozrostla i o C. lingua... nicméně je to takový "chudáček", tak uvidíme jestli obrazí. Naštěstí mi přijde ještě jednou, tak uvidíme jestli v lepším stavu. Rozpadlé kryptošky znovu obráží (kromě C. Flamingo, ta se zatím k ničemu nemá). Ten nenadálý růst ph mi vrtá hlavou. Ale třeba jsem to jen špatně naměřil. Pokud by nešlo o ph, další možnou variantou může být velká změna teploty. Nedávno bylo stále teplo a slunečno, pak přišly ty deště a chladno. Nic víc mne nenapadá. Nezbývá než počkat jestli se situace bude opakovat. Raději ale budu měnit vodu častěji.

9 8.2011
Vyměněna voda za novou, přidáno hnojivo. Kryptošky opět obráží. Přidána ještě 2x C. lingua ve snaze ji zachránit. Až se rozroste, půjde do akva.

11 8.2011
Ad substrát: Kokosové stelivo se mi zdá dobré. Nicméně chce to vytvořit nějaký mix. Samo o sobě je moc lehké a jak nabobtná, do zakořenění tam rostlinak moc nedrží. Zdá se, že mix kokosového steliva, substrátu pro rostliny a trocha rašeliny by mohl posloužit mému účelu. Uvidíme. Ad voda: Kvůli nižšímu ph jsem již po 2x použil dešťovku. Budu v tom pokračovat.

22 8.2011
C. lingua nepřežila.

25 9.2011
Proběhla aktualizace stavu. Některé kryptošky jsem oddělal už před měsícem (zakládal jsem akva tak jsem potřeboval rostlinky) a naopak pár nových kousků přidal dnes. Celkově vzato se sbírka ve všech akvárcích pěkně rozrůstá.

20 11.2011
I zde proběhlo stěhování. Emerzátko jsem přemístil na nové bydlení. Cesta autem byla veselá - modlil jsem se, aby kytky moc nezmrzly, neboť po ránu bylo auto totálně promrzlé. Jenže pak jsem se bál zase pořádně zatopit, abych v autě nemrzl já. Nakonec to odneslo jen pár listů a rozpad nenastal. Omluvte nízkou kvalitu fotek - momentálně nemám po ruce kvalitní foťák.

26 2.2012
Začínám se potýkat s nedostatkem místa a stíněním vzrostlých kryptošek. S přicházejícím jarem začínám uvažovat o větším emerzátku. Mezi mé velké kousky patří C. wendtii, C. beckettii, C. ?, C. spiralis. Rovněž i C. wendtii Mi Oya se hezky rozrostla z původně malé rostlinky. V neposlední řadě, konečně porostla C. ciliata (celou dobu dost stagnovala), C. wendtii green, C. petchii, C. x willisii (?). C. parva si stále udržuje své 4 lístečky a k většímu růstu se nemá. Edit: Udělal jsem pár informativních fotek (které nejsou valné kvality).

2 3.2012
Před dnešní cestou domů jsem zaskočil do zveráku, zahlídl C. retrospiralis a hned si ji nesl domů. Uvidíme co z ní nakonec bude. Něco je v emerzátku a něco jsem rozhodil do akvárek... kdo ví ve kterém se nejlépe chytne.

17 4.2012
Přidány nové kryptošky: C. indonesii (Nevíte někdo co to vlastně je?) C. wendtii var. nana (?)

13 4.2012
Před 14 dny jsem začal přidávat fosfor (dříve jen jako součást hnojiva v nízkém poměru NPK). Rovněž jsem i zkušebně snížil vlhkost v emerzátku.

19 8.2012
Tento týden byl obzvláště plodný :-) Hned 3 kryptošky mi udělaly radost. Viz foto. Jsem zvědav čeho se ještě v sprnu dočkám.

25 8.2012
K večeru proběhla revize Emerzátka a došlo k výměně za větší. Za akvárko děkuji Akva-Tera obchodu v Polešovicích (doporučuji). Přeji hodně úspěchu, nyní ve větším obchůdku. Rozměry jsem skočil z 30l na 80l (60x38x35). Snad to zase na chvíli vydrží. Rovněž došlo k přemístění z Olomouce do Kroměříže, takže ho mám více na očích. Brzy tam ještě přidám pár kryptošek co mám za oknem v "profi sklenících" z plastových misek od masa (docela fajn na nízké kytky). A v neposlední řadě budu přesazovat nějaké kryptošky, které už přerůstají. Třeba taková 35cm vysoká C. ciliata už jen tak takt drží v květináčku. Příště ji bliknu s metrem ať se můžete pokochat jak potvůrka vyrostla (v minulém akva se krčila a tady má sotva 3cm rezervy...).

Emersed_setup_cryptocoryne_03-10-2013_51.jpg
Rozšířeno na cca 80 l

16 1.2013
- aktualizoval jsem seznam,
- snad ještě dnes zasadím C. axelrodii (resp. undulatu), která submerzně vypadá spíše jako petchii, tak čert ví... musím si vzpomenout od koho ji mám,
- většina kryptošek mi shodila listy
- vysvětluji si to střídáním teplot způsobené topením + málo světla nyní v zimě... nyní již opět obrážejí lístečky. Nejvíce mě ale mrzí moje 30-40cm vysoká ciliata. Však ono to zas naroste...
- kryptoška, kterou jsem dostal jako ne-pontederiifolii (je jí podobná, ale prý to není ona... tak snad moehlmannii ?) začala - i přes tu tmu nyní v zimě - kvést. Květ se zatím neotevřel, čili budu čekat.

17 6.2013
Stále nebyl čas a nějakou větší údržbu jsem oddaloval. Kytky mi bohužel napadli škůdci - asi mšice. Rostliny jsem vykoupal + postříkal nějakým bájným škůdco-bijcem. Buď horkem, nebo právě díky přičinění škůdců mi odešlo dost listů. Nicméně rostlinky vypadají v dobrém stavu, proto se nebojím o jejich brzké obražení. Pozn. z liaporu jako substátu pro kryptošky nějak nadšenej nejsem. Lepší je mix jílu + liaporu, ale stejně nějraději mám jíl + různé mixy substrátů pro květiny + hlína/písek. Nicméně i dříve použité kokosové stelivo se substrátem pro pokojové květiny považuji za dobré (byť je to dost lehký substrát, po prorostení kořeny drží pohromadě...ale třeba taková velká ciliata by v tom moc nedržela).

1 10.2013
Po delší době opět malá fotoaktualizace, nyní parapetu. Příště blinku dolní emerzátko, také to porostlo. Nu, co napsat? Roste to hezky, je to zelený... no... ale potvory nechtěly kvést. Jenže to bych je musel také občas pohnojit a hlídat aby jim stále doma nezatahovali žaluzie. Ale to je tak, když jeden není stále doma, že jo. :) Důle v emerzátku už je po breberkách a hezky to obrazilo. Zatím spokojenost. Snad brzo konečně pořeším osvětlení a budu na to trošku "pražit" a pravidelněji hnojit. Pak uvidíme jak je srazím k nižšímu růstu. Edit: C. lingua roste pěkně a C. nurii se mi ještě nepodařilo zahubit (teda pokud je to nurii - hyn sa ukáže!). Ostatní roste jak má. Časem to zas nafotím.

window_setup_emersed_cryptocoryne_ed2_DSC_0841.jpg
80 l akva je již plné, dočasné nádobky na parapetu

26 10.2013
Vrhl jsem se na údržbu + jsem zbudoval mini emerzátko (moje staré 12l akva "Mini-crypt" bude sloužit na "blackwater"). Je to taková ruská ruleta. Osobně si myslím, že stabilní podmínky v tom ne-objemu neudržím...Co by ale jeden nezkusil pro C. minimu. Dále mám nachystanou další C. nurii a C. cordatu var. ?, zasadím asi zítra ráno.

9 11.2013
Po dlouhé době jsem rozhoupal, rozbil prasáko a koupil komerční substráty. Nakoupil jsem ADA Amazonia + kopii ADA Malaya (polský Shrimp sand). V zahraničí často používané (resp. někteří užívají Amazonii s Malayou, jiní mixují Amazonii s Africanou, nebo čistě jeden druh, popř. příměsy rašeliny, plsť/rozkládající se listí z bukového lesa...atd). Rovnou jsem se vrhl na přesazování. Prvně jsem přesadil jednu C. minimu která očividně stagnovala. Jedna vyhání lístky, druhá ale beze změny. Rýpl jsem do květináčky a ouha - kořeny uhnilé. Zkoušel jsem jako substrát staré listí + hlínu. Nu, když jsem hrábl do květináče nastal smrad jak když rozpáře klauna... Fuj. Vyhodil jsem to a přidal mix Amazonie a pseudo Malaye + rašeliny. Snad tuto minimu ještě vzkřísím. V mém blackwater kryptárku jsem i přesadil neznámou C. cordatu. Druhou C. minimu nechám buď tak (zatím roste), nebo ji také přesadím do tohoto mixu. A nakonec (viz fotky) jsem přesadil C. lingua. Rostla pěkně, ale proč by nemohla růst ještě lépe, že jo. Kryptošky kde bude více malých rostlinek přesadím do tohoto substrátu a zkusím porovnat rozdíly oproti minulým substrátovým mixům. Zítra snad skáknu někam do bukového lesa na plsť.

9 11.2013
Jsem línej vyrazit do lesa (pro škaredé počasí a sto dalších výmluv) tak se vrhnu na údržbu + přesazování. Počítal jsem květináčky a nic moc teda. Čekal jsem více. Na parapetu 13 květináčků + 1 miska. Důle ve větším emerzátku jsem napočítal zhruba 32 květináčků. Aktuální sestrava: Parapet: 8 l akva, 12 l akva (blackwater), 2x uzavíratelné nádobky (každá tak 6 l), 1x na sobě přiklopené misky od masa Dolní emerzátko: cca 80 l Pro expanzi bych potřeboval asi samotnou místnost na akvárka + emerzátka... něbo to naštosovat na stojan. Hmm...co s tim?

31 12.2013
A do nového roku s větším emerzem! Původně jsem plánoval trošku počkat, ale když Peťa (matlala) předělal své Mysterium 200 na 300 l, posunulo se jeho akvárko ke mně - za což mu děkuji. Snad během tohoto/příštího týdne už bude mít emerz 200 l či dokonce 280 l - dle toho jak akvárka umístím. Dosud je to na "tajňačku". Akvárko čeká ve sklepě a bude to jistě milé překvapení pro všechny doma až uvidí že mám další. :-) Možná se budu brzy poroučet s akvárky i já sám. smích Výhledově bych to viděl na stojan a do něj 2-3 akvárka. Ale uvidíme co vše projde.

10 1.2014
Konečně jsem zčásti předělal emerz. Nádrž nainstalována do pokoje. Přesunul jsem takřka všechny rostliny sem - do 200 litrů. Naštěstí je to jen tak z 60% plné. Ale nebojte, já to brzo zapráskám! Jelikož ještě nemám pořádně vyřešené nové světlo (aktuálně osvětluje tak 50% nádrže), namačkal jsem trošku květináčky k sobě, aby rostlinky dostaly co nejvíce světla. Dal jsem zde i rostlinky z nádobek na parapetu (ty se převážně tahaly za světlem k oknu...). Až budu mít přichystané substráty, přesadím do nich některé namnožené Cryptocoryny. Další akvárka mám připraveny na případnou expanzi emerzu (jistě budu předělávat blackwater). Ovšem už začíná být problém s místem. Bohužel se mi nepodařilo obhájit stojan na 2-3 akvária, tudíž případná expanze by znamenala zrušení některého malého akvária (nejspíše nějaké na stole).

22 1.2014
Aktualizace:
- Pomalu dokončuji přípravu substrátu z bukového listí a během příštího týdne se již vrhnu na přesazování.
- Bohužel jsem se stále nedostal k předělání osvětlení. :-/
- Při broudání na internetu jsem se nehlídal a jen to hvízdlo. Během zítřka mají přijít příruční měřáky pH a EC a snad za 14 dní kniha "Cryptocoryne of Peninsular Malaysia" (Ahmad Sofiman Othman, Niels Jacobsen, Mashhor Mansor). Doufám, že neuvízne někde na celnici. No jo... udělal jsem si radost. Bude to jak mít Vánoce v lednu (a únoru :-D ).
Recenze zde: http://kryptokoryne.aquaticscape.com/2009/09/07/cryptocoryne-of-peninsular-malaysia-book-review/
- Koupi RO dočasně odkládám. Prvně vše přeměřím a dle toho se rozhodnu (navíc jsem dost utratil za výše uvedené, takže počkat neuškodí).

6 2.2014
Probíhají předělávky a malé stěhování. Zdá se, že akvarijní, resp. emerzní stojan přeci jen časem bude. O víkendu jsem přesazoval C. minimu. Začíná se jí dařit, uvidíme jak v novém substrátu (z buk. listí). Teď jen udržet nízké pH. Při obhlídce jsem narazil na kvetoucí C. undulatu (?) (tedy to jsem si myslel na základě fota 4.2.2013/17.1.2013, resp. k tomu jsme se dopátrali... jenže teď mi květ pro změnu připomíná spíše C. pontederiifolii), dále čekám než se otevře květ C. wendtii. Nedávno mi dorazilo veškeré objednané zboží včyetně knihy - radost převeliká. :-)

5 4.2014
Stále se někde služebně toulám, tak není moc čas na aktualizace. 200l emerzátko jsem pomalu zaplnil a postupně se budu zbavovat všech možných C. wendtii neboť jich je tam kopa. Rovněž i malá blackwater nádržka je plná a brzy přesunu květináčky do 80l. Mimo jiné (konečně) předělávám světlo na LED a rozšiřuji sbírku. Nedávno přidány C. auriculata a C. sp. "Yellow ring" (resp. "Golden ring"). Obě rostou i přes mé počáteční obavy velmi dobře. Stejně tak C. minima, která má již spoustu odnoží. Doufám, že se letos dočkám květu. Fotky někdy časem - až budou květináčky více "košaté". Během měsíce/dvou zainvestuji do nových druhů. Snad přežijí cestu.
keydoc
Administrátor
Cryptocoryne list

Zpět na Pěstování rostlin Cryptocoryne